free website templatesOtomotiv Endüstrisi

Otomotiv Endüstrisi

Türk otomotiv endüstrisinin temeli 1960'lı yılların başında atıldı. Hızlı bir sanayileşme ve gelişme döneminde, bu kilit sektör, meclis bazlı ortaklıklardan kendi Ar-Ge'sine ve büyük üretim kapasitesine sahip tam teşekküllü bir sanayiye dönüştü. 2000-2017 yılları arasında, orijinal ekipman üreticileri Türkiye'deki operasyonlarına 14 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırımlar üretim kapasitelerini önemli ölçüde artırmış ve Türkiye'nin uluslararası OEM'lerin küresel değer zincirinde önemli bir oyuncu haline gelmesine neden olmuştur. Türk otomotiv endüstrisi, katma değerli üretimi sayesinde oldukça verimli ve rekabetçidir ve uluslararası kalite ve güvenlik standartlarını karşılar ve aşar.

• Rekabetçi ve yüksek vasıflı işgücü, dinamik bir iç pazar ve elverişli coğrafi konumuyla birleştiğinde, Türkiye'nin 13 orijinal orijinal ekipman üreticisindeki araç üretimi 2002 yılında 374.000'den 2017'de 1.7 milyon adede yükselmiştir. Bu, yıllık ortalama bir büyümeye eşittir. Aynı dönemde yüzde 10 civarında bir oran.

• Türkiye otomotiv sektörünün gçlü büyümesi, Türkiye’yi 2017’de dünyanın 14., Avrupa’nın en büyük, en büyük 5. otomobil üreticisi arasına soktu.

• Türkiye, her şeyden önce ticari araç üretimi için önemli bir yer haline gelmiştir. Türkiye, 2016'nın sonunda, Avrupa'da bir numaralı hafif ticari araç üreticisi oldu.

• Türk otomotiv endüstrisi, kanıtlanmış bir yüksek kaliteli üretim alanıdır ve şimdi Ar - Ge, tasarım ve markalama yeteneklerini geliştirmek istiyor. 2017 yılı sonunda, Türk otomotiv endüstrisi, otomobil üreticileri ve tedarikçileri arasında 132 Ar-Ge ve tasarım merkezine sahipti.

• Türkiye'deki küresel ürün geliştirme, tasarım ve inşaat markalarının öne çıkan örnekleri arasında Ford, Fiat, Daimler, AVL ve Segula bulunmaktadır. Ford Otosan Ar-Ge merkezi, Ford'un en büyük üç Ar-Ge merkezinden biridir ve Bursa'daki Fiat Ar-Ge merkezi, Avrupa pazarına kendi ülkesi dışında hizmet veren İtalyan şirketinin tek merkezidir. Aynı zamanda, Daimler'in İstanbul'daki araştırma ve geliştirme merkezi, Türkiye'deki Alman şirketinin kamyon ve otobüs üretim tesislerini tamamlamaktadır. Türkiye'de ikinci Ar-Ge merkezini açan AVL Türkiye, özerk ve hibrid araç teknolojileri geliştirmeye başladı.

• Türkiye, bina tedarik zincirleri için elverişli bir ortam sunmaktadır. OEM üretimini destekleyen yaklaşık 1.100 tedarikçi var. Parçalar doğrudan araç üreticilerinin üretim hatlarına teslim edildiğinden, OEM'lerin yerelleşme oranı yüzde 50 ila 70 arasında değişmektedir.

• Türkiye, dünya çapında birçok tedarikçiye ev sahipliği yapmaktadır. 250'den fazla küresel tedarikçi, Türkiye'yi 28'i dünyanın en büyük 50 tedarikçisi arasında olan üretim yeri olarak seçti.

• Otomobil üreticileri artan bir şekilde Türkiye'yi ihracat satışları için üretim yeri olarak seçiyorlar. Bu, 2017 yılında Türkiye'de üretimin yüzde 80'inin dış pazarlara yönelik olduğu gerçeğiyle kanıtlanmaktadır. Aynı yıl Türkiye'den dış pazarlara 1,3 milyondan fazla araç ihraç edildi. Ayrıca, 2017 yılında 986.000'den fazla ihraç aracıyla Türkiye, Avrupa pazarındaki en büyük araç ihracatçısı olmuştur.

• Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya şu anda Türk otomotiv endüstrisinin en büyük ihracat müşterileri olsa da, ihracat yerlerinin çeşitlendirilmesi yönünde bir eğilim var. Bunu yaparken, şirketler, yeni otomobiller için oldukça fazla talep potansiyeli bulunan yakınlardaki pazarların pazarlarında bir yer edinmeye çalışıyorlar.

• 2000'li yılların başlarında kişi başına düşen gelirin 3 bin dolardan, 2017'de yaklaşık 11 bin dolara yükselmesi, otomotiv pazarında satışların artmasına neden oldu. Aynı zamanda, piyasadaki ortalama yıllık satışlar 2000'lerin başında 360.000'den 2017'de yaklaşık 1.000.000'e yükselmiştir.

• Bu güçlü satış artışına rağmen, Türkiye'de otomobillerin 1000 nüfusu 165 olan 165 otomobilde pazar nüfuzu Avrupa ortalamasının 500'ün altında. Bu, iç piyasadaki otomobil üreticileri için büyük fırsatlar sunuyor. Artan satın alma gücü ve düşük onay oranı önümüzdeki yıllarda satışları artıracak.

Bize bir E-Posta ✉ yaz
İletişim Formu için

NE YAPARIZ

Tavsiye Etmek
Yönetme
 Yenilik
Finans
Çoklu Yatırım
Müzakere
Destek

MRG PROJELER
MRG Projeleri ve Çoklu Yatırımları

MRG İnsanları getiriyor
Sermaye ve Fikirler birlikte!

YASAL BİLDİRİM

Damga

HİZMET

ÜLKE, ŞEHİR, BÖLGELER
Şirket Lokasyonları ve Ülkeleri

Türkiye - İstanbul
1. Bölge Akdeniz 2. Doğu anadolu bölgesi
3. Ege Bölgesi 4. Güneydoğu anadolu bölgesi
5. İç anadolu bölgesi 6. Karadeniz bölgesi
7. Marmara bölgesi