create your own web page for freeTarım ve Beslenme

Gıda Endüstrisi

Tarım ve Beslenme

Dicle ve Fırat merkezlerinin evi olarak günümüzde Türkiye'de tarım, antik Mezopotamya'nın zenginliğini yansıtmaktadır. Elverişli coğrafi konumu ve iklim durumu, geniş tarıma elverişli alanları ve bol su kaynakları sayesinde, Türkiye tarım ve gıda sektörünün önde gelen ülkelerinden biridir.

Türkiye, çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 20'sini istihdam eden ve 2016 yılında GSYİH'nın yüzde 6,1'ini oluşturan istikrarlı bir tarım ve gıda endüstrisine sahiptir. Sektörün genel GSYH'ye katkısı 2002 ile 2016 arasında yüzde 40 artarak 52,3 milyar dolara yükselmiştir.

Sektörün güçlü yönleri, ülkenin genç nüfusu, dinamik özel sektör, sürdürülebilir turizm gelirleri ve elverişli bir iklim ile ilgili pazar büyüklüğünü içerir.

Türkiye dünyanın en büyük yedinci tarım üreticisidir ve kuru incir, fındık, çekirdeksiz kuru üzüm / kuru üzüm ve kuru kayısı üretiminde liderdir. Ayrıca, ülke dünyanın önde gelen bal üreticilerinden biridir. 2016 yılında Türkiye 18,5 milyon ton süt üreterek bölgedeki lider süt ve süt üreticisi olmuştur. Ayrıca, 35,3 milyon ton tahıl, 30,3 milyon ton sebze, 18,9 milyon ton meyve, 1,9 milyon ton tavuk ve 1,2 milyon ton kırmızı et üretildi. Ayrıca, Türkiye yaklaşık 11.000 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır - toplam Avrupa türlerinin sayısı 11.500'dür.

Bu zengin üretim sayesinde, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki (EMENA) tarım ürünlerinin en büyük ihracatçılarından biri olan Türkiye çok olumlu bir ticaret dengesi sağlayabiliyor. 2016 yılında Türkiye, dünya genelinde 190'dan fazla ülkeye 1781 farklı tarım ürünü ihracatı gerçekleştirerek 16.9 milyar ABD doları ihracat gerçekleştirmiştir.

Türkiye, bölge genel merkezi için tercih edilen bir yer ve tarım sektöründeki lider küresel oyuncular için bir tedarik merkezi olarak kendisini kurmak istiyor. Sektördeki yatırımı artırmak için ülke, tarım sektöründeki potansiyel yatırımcılar için çeşitli teşvikler sunmaktadır.

McKinsey and Co.'ya göre, Türkiye meyve ve sebze işleme, hayvan yemi, hayvancılık, kümes hayvanları, süt ürünleri, fonksiyonel gıdalar, balıkçılık ve hayvan yetiştiricileri gibi tarımsal sektörlere (özellikle soğutmalı nakliye, seralar, sulama ve gübreler) önemli yatırım fırsatları sunmaktadır. .

2023 yılına kadar tarım sektörüne yönelik hedeflerinin bir parçası olarak, Türkiye dünyadaki ilk beş üretici arasında olmak istiyor. Ek olarak, ülkenin yüzüncü yıl için vizyonu, 2023 gibi daha iddialı hedefler içermektedir:

• Tarımda 150 milyar dolarlık bir GSYİH

• 40 milyar dolarlık tarımsal ihracat

• 8,5 milyon hektar sulanabilir arazi (şu anda 5,4 milyon)

• Balıkçılık sektöründe AB ile karşılaştırıldığında liderlik


Bize bir E-Posta ✉ yaz
İletişim Formu için

NE YAPARIZ

Tavsiye Etmek
Yönetme
 Yenilik
Finans
Çoklu Yatırım
Müzakere
Destek

MRG PROJELER
MRG Projeleri ve Çoklu Yatırımları

MRG İnsanları getiriyor
Sermaye ve Fikirler birlikte!

YASAL BİLDİRİM

Damga

HİZMET

ÜLKE, ŞEHİR, BÖLGELER
Şirket Lokasyonları ve Ülkeleri

Türkiye - İstanbul
1. Bölge Akdeniz 2. Doğu anadolu bölgesi
3. Ege Bölgesi 4. Güneydoğu anadolu bölgesi
5. İç anadolu bölgesi 6. Karadeniz bölgesi
7. Marmara bölgesi